Skip to content

236 Montclair Rd SBarnegat, NJ 08005

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 25, 2001

Property Information

Block208.01
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page123

Building Details

Building Class16
Description1SF1AG/112
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,100
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,700
75%
Improvement Value:$77,700
25%
Total Assessment$305,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,092+2.3%
2024$8,890+3.8%
2023$8,563+0.5%
2022$8,524+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$39,500
DeedBook 3525, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1969