Skip to content

212 Montclair Rd SBarnegat, NJ 08005

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 6, 2010

Property Information

Block208.01
Lot57
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page123

Building Details

Building Class16
Description1SF1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,280
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,000
60%
Improvement Value:$102,600
40%
Total Assessment$256,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,639+2.3%
2024$7,470+3.8%
2023$7,195+0.5%
2022$7,162+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4785, Page 299

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 3999, Page 894

Property Built

Built

Year Built: 1971