Skip to content

206 Montclair Rd SBarnegat, NJ 08005

Built 1970

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Mar 31, 2022

Property Information

Block208.01
Lot60
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page123

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,088
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,000
63%
Improvement Value:$88,300
37%
Total Assessment$239,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,124+2.3%
2024$6,966+4.6%
2023$6,660+0.5%
2022$6,629+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft1,088DeedBook 18993, Page 1874Recorded4/14/2022

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 14303, Page 1090

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 4850, Page 569

Property Built

Built

Year Built: 1970