Skip to content

203 Montclair Rd SBarnegat, NJ 08005

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 21, 2022

Property Information

Block208.01
Lot65
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page123

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,371
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,400
53%
Improvement Value:$196,500
47%
Total Assessment$418,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,471+2.3%
2024$12,194+3.8%
2023$11,746+0.5%
2022$11,692+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 13043, Page 381

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5733, Page 825

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5492, Page 979

Property Sale

Sale
$58,500
DeedBook 4485, Page 445

Property Built

Built

Year Built: 1986