Skip to content

224 Biscayne RdBarnegat, NJ 08005

Built 1968

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
May 7, 1992

Property Information

Block208.01
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page123

Building Details

Building Class16
Description1SF1AG/113
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,136
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,800
74%
Improvement Value:$79,700
26%
Total Assessment$306,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,125+2.3%
2024$8,922+3.8%
2023$8,594+0.5%
2022$8,554+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4979, Page 588

Property Sale

Sale
$22,490
DeedBook 3177, Page 598

Property Built

Built

Year Built: 1968