Skip to content

213 Montclair Rd SBarnegat, NJ 08005

Built 1969

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Aug 23, 2022

Property Information

Block208.01
Lot70
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page123

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,440
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
69%
Improvement Value:$99,000
31%
Total Assessment$319,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,497+2.3%
2024$9,286+3.8%
2023$8,945+0.5%
2022$8,903+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,440DeedBook 19170, Page 1496Recorded9/20/2022

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 16483, Page 1993Recorded8/19/2016

Property Sale

Sale
$45,035
DeedBook 4858, Page 639

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 4602, Page 818

Property Built

Built

Year Built: 1969