Skip to content

227 Montclair Rd SBarnegat, NJ 08005

Built 1970

Last Sale Date
Jul 10, 1997

Property Information

Block208.01
Lot77
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page123

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,122
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
75%
Improvement Value:$73,800
25%
Total Assessment$293,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,746+2.3%
2024$8,553+3.8%
2023$8,238+0.5%
2022$8,200+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5487, Page 617

Property Sale

Sale
$19,500
DeedBook 3068, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1970