Skip to content

231 Montclair Rd SBarnegat, NJ 08005

Built 1970

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Dec 20, 2019

Property Information

Block208.01
Lot79
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page123

Building Details

Building Class16
Description1SF/
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,868
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,000
55%
Improvement Value:$127,100
45%
Total Assessment$281,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,368+2.3%
2024$8,183+3.8%
2023$7,882+0.5%
2022$7,846+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,868DeedBook 17733, Page 1878Recorded12/30/2019

Property Sale

Sale
$386,000
DeedBook 12161, Page 1820

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 10760, Page 1647

Property Sale

Sale
$78,700
DeedBook 4178, Page 612

Property Built

Built

Year Built: 1970