Skip to content

233 Montclair Rd SBarnegat, NJ 08005

Built 1971

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Feb 26, 2019

Property Information

Block208.01
Lot80
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page123

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,408
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,000
56%
Improvement Value:$123,400
44%
Total Assessment$277,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,258+2.3%
2024$8,075+3.8%
2023$7,778+4.2%
2022$7,463+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 17401, Page 1643Recorded3/6/2019

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4683, Page 354

Property Built

Built

Year Built: 1971