Skip to content

6 Teal StBarnegat, NJ 08005

Built 2005

Last Sale Price
$14,000
Last Sale Date
Apr 1, 2002

Property Information

Block208.02
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page102

Building Details

Building Class45
Description2SF/2AG
Dwellings2
ZoningRMF
Sq Footage3,062
Acreage0.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,800
38%
Improvement Value:$195,500
62%
Total Assessment$314,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,357+2.3%
2024$9,149+3.8%
2023$8,813+0.5%
2022$8,772+1.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$14,000
DeedBook 10799, Page 1124

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 4150, Page 230