Skip to content

204 Newark Rd SBarnegat, NJ 08005

Built 1972

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 5, 2024

Property Information

Block208.03
Lot109
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page121

Building Details

Building Class16
Description1SF/
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,548
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,500
59%
Improvement Value:$115,500
41%
Total Assessment$285,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,484+2.3%
2024$8,296+3.8%
2023$7,991+0.5%
2022$7,954+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$38,485
DeedBook 3302, Page 654

Property Built

Built

Year Built: 1972