Skip to content

200 Newark Rd SBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Sep 12, 1995

Property Information

Block208.03
Lot111
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page121

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,320
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$324,400
78%
Improvement Value:$93,900
22%
Total Assessment$418,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,453+2.3%
2024$12,177+3.8%
2023$11,729+0.5%
2022$11,675+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5301, Page 898

Property Sale

Sale
$42,985
DeedBook 3338, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1973