Skip to content

229 Newark Rd SBarnegat, NJ 08005

Built 1971

Last Sale Price
$28,990
Last Sale Date
Nov 28, 1971

Property Information

Block208.03
Lot126
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page121

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,432
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,000
55%
Improvement Value:$126,600
45%
Total Assessment$280,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,353+2.3%
2024$8,168+3.8%
2023$7,868+0.5%
2022$7,832+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$28,990
DeedBook 3171, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1971