Skip to content

235 Newark Rd SBarnegat, NJ 08005

Built 1972

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Feb 10, 2006

Property Information

Block208.03
Lot129
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page121

Building Details

Building Class17
Description2SF/1AG/
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,539
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,000
41%
Improvement Value:$223,200
59%
Total Assessment$377,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,229+2.3%
2024$10,980+3.8%
2023$10,577+0.5%
2022$10,528+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 13079, Page 1593

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 10307, Page 1328

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 10010, Page 536

Property Sale

Sale
$25,990
DeedBook 3181, Page 414

Property Built

Built

Year Built: 1972