Skip to content

234 Rahway RdBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 26, 2020

Property Information

Block208.03
Lot144
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page121

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,284
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
68%
Improvement Value:$93,300
32%
Total Assessment$293,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,732+2.3%
2024$8,538+3.8%
2023$8,224+0.5%
2022$8,186-14.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$162,000

From:

To:

Sq Ft1,284DeedBook 16860, Page 178Recorded9/6/2017

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 5651, Page 125

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4870, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1973