Skip to content

214 Rahway RdBarnegat, NJ 08005

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 25, 2010

Property Information

Block208.03
Lot154
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page121

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,046
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
58%
Improvement Value:$128,400
42%
Total Assessment$303,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,782+2.3%
2024$8,582+3.9%
2023$8,257+0.5%
2022$8,218+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$214,000
DeedBook 10774, Page 884

Property Sale

Sale
$40,485
DeedBook 3366, Page 710

Property Built

Built

Year Built: 1972