Skip to content

212 Rahway RdBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$33,790
Last Sale Date
Sep 24, 1973

Property Information

Block208.03
Lot155
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page121

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,739
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
60%
Improvement Value:$116,600
40%
Total Assessment$291,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,681+2.3%
2024$8,488+7.1%
2023$7,926+0.5%
2022$7,889+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$33,790
DeedBook 3339, Page 715

Property Built

Built

Year Built: 1973