Skip to content

204 Rahway RdBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 5, 2024

Property Information

Block208.03
Lot159
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page121

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,404
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,700
62%
Improvement Value:$118,000
38%
Total Assessment$311,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,279+2.3%
2024$9,074+3.8%
2023$8,740+0.5%
2022$8,700+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 16505, Page 1593Recorded9/12/2016

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5317, Page 979

Property Sale

Sale
$37,995
DeedBook 3404, Page 455

Property Built

Built

Year Built: 1973