Skip to content

211 Rahway RdBarnegat, NJ 08005

Built 1972

Last Sale Date
Feb 17, 2017

Property Information

Block208.03
Lot167
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page121

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,284
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
73%
Improvement Value:$92,500
27%
Total Assessment$342,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,196+2.3%
2024$9,970+3.8%
2023$9,604+0.5%
2022$9,559+1.5%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,284DeedBook 16669, Page 1977Recorded2/28/2017

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 12657, Page 1438

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4669, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1972