Skip to content

233 Rahway RdBarnegat, NJ 08005

Built 1972

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Dec 21, 2020

Property Information

Block208.03
Lot178
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page121

Building Details

Building Class16
Description1SF/
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,404
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
59%
Improvement Value:$121,600
41%
Total Assessment$296,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,830+2.3%
2024$8,634+3.8%
2023$8,317+0.5%
2022$8,278+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft1,404DeedBook 18337, Page 1912Recorded2/26/2021

Property Sale

Sale
$437,000
DeedBook 12299, Page 899

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 5094, Page 424

Property Sale

Sale
$36,995
DeedBook 3422, Page 508

Property Built

Built

Year Built: 1972