Skip to content

237 Rahway RdManahawkin, NJ 08050

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 6, 2023

Property Information

Block208.03
Lot180
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page121

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG/
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,134
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,600
71%
Improvement Value:$81,200
29%
Total Assessment$282,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,419+2.3%
2024$8,232+3.8%
2023$7,930+0.5%
2022$7,893-13.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 14355, Page 263

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 14077, Page 1776

Property Built

Built

Year Built: 1972