Skip to content

241 Rahway RdBarnegat, NJ 08005

Built 1972

Last Sale Price
$327,500
Last Sale Date
Aug 28, 2015

Property Information

Block208.03
Lot182
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page121

Building Details

Building Class17
Description1SF/1AG/
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,770
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,000
53%
Improvement Value:$163,800
47%
Total Assessment$351,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,473+2.3%
2024$10,241+3.8%
2023$9,864+0.5%
2022$9,819+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$327,500

From:

To:

Sq Ft1,770DeedBook 16209, Page 1234Recorded10/8/2015

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 14759, Page 677

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 10206, Page 1273

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5435, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1972