Skip to content

240 Edison RdBarnegat, NJ 08005

Built 1974
Other Exempt

Last Sale Price
$45,195
Last Sale Date
Mar 13, 1976

Property Information

Block208.03
Lot191
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page121

Building Details

Building Class17
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,700
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
56%
Improvement Value:$137,600
44%
Total Assessment$312,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2018$7,968-16.6%
2017$9,552+2.7%
2016$9,302+2.7%
2015$9,055+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$45,195
DeedBook 3511, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1974