Skip to content

224 Edison RdBarnegat, NJ 08005

Built 1976

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jan 13, 2017

Property Information

Block208.03
Lot199
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page121

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,284
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
72%
Improvement Value:$97,300
28%
Total Assessment$347,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,339+2.3%
2024$10,110+3.8%
2023$9,738+0.5%
2022$9,693+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,284DeedBook 16654, Page 1459Recorded2/8/2017

Property Sale

Sale
$59,050
DeedBook 3899, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1976