Skip to content

214 Edison RdBarnegat, NJ 08005

Built 1974

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Mar 15, 2022

Property Information

Block208.03
Lot204
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page121

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,092
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
75%
Improvement Value:$83,300
25%
Total Assessment$333,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,922+2.3%
2024$9,702+3.8%
2023$9,346+0.5%
2022$9,302+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,092DeedBook 18961, Page 1852Recorded3/23/2022

Property Sale

Sale
$244,000

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 15962, Page 496Recorded12/15/2014

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5138, Page 95

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 4231, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1974