Skip to content

200 Edison RdBarnegat, NJ 08005

Built 1973

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Nov 8, 2019

Property Information

Block208.03
Lot211
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page121

Building Details

Building Class17
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,660
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,500
73%
Improvement Value:$94,500
27%
Total Assessment$350,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,420+2.3%
2024$10,189+3.8%
2023$9,814+3.1%
2022$9,519+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,660DeedBook 17699, Page 1730Recorded11/29/2019

Property Sale

Sale
$41,995
DeedBook 3478, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1973