Skip to content

220 Newark Rd SBarnegat, NJ 08005

Built 1972

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Aug 18, 2024

Property Information

Block208.03
Lot99
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page121

Building Details

Building Class16
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,092
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
71%
Improvement Value:$75,300
29%
Total Assessment$255,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,600+2.3%
2024$7,432+3.8%
2023$7,159-19.9%
2022$8,942+1.5%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft1,092DeedBook 19774, Page 1272Recorded8/27/2024

Property Sale

Sale
$199,000

From:

To:

Sq Ft1,164DeedBook 17480, Page 784Recorded5/23/2019

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,164DeedBook 16521, Page 717Recorded9/27/2016

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 11861, Page 86

Property Sale

Sale
$131,750
DeedBook 5719, Page 198

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5474, Page 611

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 4015, Page 482

Property Built

Built

Year Built: 1972