Skip to content

30 Creek View RdBarnegat, NJ 08005

Last Sale Price
$102,000
Last Sale Date
Sep 9, 1992

Property Information

Block208.04
Lot38.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
DescriptionDOCK/DECK
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,000
97%
Improvement Value:$8,600
3%
Total Assessment$256,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,639+2.3%
2024$7,470+3.8%
2023$7,195+0.5%
2022$7,162+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 5032, Page 372

Property Sale

Sale
$705,000
DeedBook 4492, Page 695