Skip to content

6 Creek View RdBarnegat, NJ 08005

Built 2002

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Feb 26, 2020

Property Information

Block208.04
Lot50
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page128

Building Details

Building Class17
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,334
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,000
45%
Improvement Value:$206,900
55%
Total Assessment$374,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,911+2.3%
2024$10,663+3.9%
2023$10,262-1.9%
2022$10,463+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft2,334DeedBook 17819, Page 976Recorded3/12/2020

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 14443, Page 796

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 10608, Page 380

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 4992, Page 314

Property Sale

Sale
$82,500
DeedBook 4838, Page 82

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 4663, Page 303