Skip to content

452 East Bay AveBarnegat, NJ 08005

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 23, 2008

Property Information

Block208.04
Lot58
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page128

Building Details

Building Class17
Description3SF/
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage3,618
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
36%
Improvement Value:$270,900
64%
Total Assessment$420,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,530+2.3%
2024$12,252+3.8%
2023$11,802+0.5%
2022$11,747+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$590,000
DeedBook 13011, Page 1825

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5018, Page 338

Property Sale

Sale
$705,000
DeedBook 4492, Page 695