Skip to content

10a Diamond DrBarnegat, NJ 08005

Built 1982

Last Sale Price
$171,000
Last Sale Date
Mar 31, 2004

Property Information

Block208.06
Lot17
QualifierCA
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class28
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningRMF
Sq Footage1,292
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,900
44%
Improvement Value:$72,400
56%
Total Assessment$129,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,849+2.3%
2024$3,764+3.8%
2023$3,626+0.5%
2022$3,609+1.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$171,000
DeedBook 12012, Page 1678

Property Sale

SaleMulti
$93,275
DeedBook 10693, Page 283

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 10293, Page 1241

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 5652, Page 280

Property Sale

SaleMulti
$69,500
DeedBook 4279, Page 971

Property Built

Built

Year Built: 1982