Skip to content

34a Denville StBarnegat, NJ 08005

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Dec 22, 2025

Property Information

Block208.06
Lot24
QualifierCA
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class28
Description2SF
Dwellings1
ZoningRMF
Sq Footage1,378
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,700
45%
Improvement Value:$70,400
55%
Total Assessment$127,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,784+2.3%
2024$3,700+3.8%
2023$3,564+0.5%
2022$3,547+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft1,378DeedBook 20252, Page 1152Recorded1/9/2026

Property Sale

Sale
$152,000

From:

To:

Sq Ft1,378DeedBook 18039, Page 1143Recorded9/4/2020

Property Sale

SaleMulti
$198,000
DeedBook 13897, Page 121

Property Sale

SaleMulti
$75,500
DeedBook 5618, Page 111

Property Sale

Sale
$64,900
DeedBook 4397, Page 795

Property Built

Built

Year Built: 1985