Skip to content

138 Bay Shore DrBarnegat, NJ 08005

Built 1982

Last Sale Price
$91,000
Last Sale Date
Sep 14, 1983

Property Information

Block208.06
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class45
Description2SF/2756 S 2756
Dwellings2
ZoningRMF
Sq Footage2,756
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,700
44%
Improvement Value:$141,800
56%
Total Assessment$253,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,547+2.3%
2024$7,379+3.8%
2023$7,108+0.5%
2022$7,075+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 4150, Page 666

Property Built

Built

Year Built: 1982