Skip to content

140b Bay Shore DrBarnegat, NJ 08005

Built 1982

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Jul 28, 1995

Property Information

Block208.06
Lot4
QualifierCB
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class28
Description2SF/1378 S 1378
Dwellings1
ZoningRMF
Sq Footage1,378
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,800
44%
Improvement Value:$72,600
56%
Total Assessment$129,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,852+2.3%
2024$3,767+3.8%
2023$3,628+0.5%
2022$3,612+1.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 5288, Page 672

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 4511, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1982