Skip to content

150b Bay Shore DrBarnegat, NJ 08005

Built 2005

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
Aug 24, 2017

Property Information

Block208.06
Lot9
QualifierCB
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class28
Description2SF
Dwellings1
ZoningRMF
Sq Footage1,826
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,900
35%
Improvement Value:$103,500
65%
Total Assessment$160,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,775+2.3%
2024$4,669+3.8%
2023$4,498+0.5%
2022$4,477+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$118,000

From:

To:

Sq Ft1,826DeedBook 16876, Page 292Recorded9/20/2017

Property Sale

SaleMulti
$236,000
DeedBook 13558, Page 1448

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$38,500
DeedBook 12065, Page 467