Skip to content

5a Opal CtBarnegat, NJ 08005

Built 1984

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Mar 6, 2024

Property Information

Block208.07
Lot18
QualifierCA
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class28
Description2SF
Dwellings1
ZoningRMF
Sq Footage1,378
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,900
44%
Improvement Value:$73,400
56%
Total Assessment$130,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,855+2.3%
2024$3,770+3.8%
2023$3,631+0.5%
2022$3,614+1.5%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft1,378DeedBook 19627, Page 899Recorded3/12/2024

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,378DeedBook 16139, Page 1040Recorded7/21/2015

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 14891, Page 548

Property Sale

SaleMulti
$122,500
DeedBook 14376, Page 1993

Property Sale

SaleMulti
$237,000
DeedBook 13378, Page 209

Property Sale

SaleMulti
$153,000
DeedBook 11272, Page 1347

Property Sale

SaleMulti
$63,500
DeedBook 4331, Page 368

Property Built

Built

Year Built: 1984