Skip to content

15a Emerald DrBarnegat, NJ 08005

Built 1986

Last Sale Price
$122,000
Last Sale Date
Jul 20, 2016

Property Information

Block208.08
Lot3
QualifierCA
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class28
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRMF
Sq Footage1,025
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,700
46%
Improvement Value:$66,200
54%
Total Assessment$122,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,659+2.3%
2024$3,578+3.8%
2023$3,446+0.5%
2022$3,430+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$122,000

From:

To:

Sq Ft1,025DeedBook 16458, Page 1267Recorded7/26/2016

Property Sale

SaleMulti
$147,000
DeedBook 12067, Page 315

Property Sale

SaleMulti
$61,000
DeedBook 5267, Page 604

Property Sale

SaleMulti
$62,000
DeedBook 4994, Page 669

Property Sale

SaleMulti
$64,900
DeedBook 4661, Page 748

Property Built

Built

Year Built: 1986