Skip to content

13b Emerald DrBarnegat, NJ 08005

Built 1986

Last Sale Price
$154,500
Last Sale Date
Jun 1, 2018

Property Information

Block208.08
Lot4
QualifierCB
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class28
Description2SF/1AG
Dwellings1
ZoningRMF
Sq Footage1,336
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,700
42%
Improvement Value:$78,400
58%
Total Assessment$135,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,022+2.3%
2024$3,933+3.8%
2023$3,788+0.5%
2022$3,771+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$154,500

From:

To:

Sq Ft1,336DeedBook 17136, Page 1149Recorded6/6/2018

Property Sale

SaleMulti
$119,900
DeedBook 11017, Page 328

Property Sale

SaleMulti
$89,900
DeedBook 10349, Page 1873

Property Sale

SaleMulti
$76,000
DeedBook 5766, Page 23

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 5045, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1986