Skip to content

7b Emerald DrBarnegat, NJ 08005

Built 1986

Last Sale Price
$86,500
Last Sale Date
Nov 12, 2013

Property Information

Block208.08
Lot7
QualifierCB
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class28
Description1SF/1AG
Dwellings1
ZoningRMF
Sq Footage1,025
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,700
46%
Improvement Value:$66,400
54%
Total Assessment$123,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,665+2.3%
2024$3,583+3.8%
2023$3,452+0.5%
2022$3,436+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$86,500

From:

To:

Sq Ft1,025DeedBook 15702, Page 325Recorded12/6/2013

Property Sale

SaleMulti
$179,000
DeedBook 12825, Page 1109

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 11836, Page 1433

Property Sale

SaleMulti
$98,000
DeedBook 10865, Page 992

Property Sale

SaleMulti
$64,900
DeedBook 4728, Page 650

Property Built

Built

Year Built: 1986