Skip to content

38 South Seas CtBarnegat, NJ 08005

Built 1974

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Oct 19, 2015

Property Information

Block208.09
Lot10.02
QualifierC
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
ZoningRMF
Sq Footage912
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
46%
Improvement Value:$52,600
54%
Total Assessment$97,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,906+2.3%
2024$2,841+3.8%
2023$2,737+0.5%
2022$2,724+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

Sq Ft912DeedBook 16232, Page 496Recorded11/4/2015

Property Sale

Sale
$97,500
DeedBook 15316, Page 1777

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 12540, Page 1649

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 11374, Page 1886

Property Sale

Sale
$81,075
DeedBook 11002, Page 1043

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 5549, Page 607

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 3982, Page 583

Property Built

Built

Year Built: 1974