Skip to content

11 South Seas CtBarnegat, NJ 08005

Built 1974

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Sep 21, 2004

Property Information

Block208.09
Lot16.02
QualifierC
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class35
Description2SF/
Dwellings1
ZoningRMF
Sq Footage1,040
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
45%
Improvement Value:$54,300
55%
Total Assessment$99,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,956+2.3%
2024$2,891+3.8%
2023$2,784+0.5%
2022$2,771+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 12272, Page 1120

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 11748, Page 1983

Property Sale

Sale
$51,500
DeedBook 5626, Page 472

Property Sale

Sale
$48,900
DeedBook 4367, Page 619

Property Built

Built

Year Built: 1974