Skip to content

29 Caribbean CtBarnegat, NJ 08005

Built 1974

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Sep 6, 2006

Property Information

Block208.09
Lot2.03
QualifierC
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class35
Description2SF/943 SF 1040
Dwellings1
ZoningRMF
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
44%
Improvement Value:$57,300
56%
Total Assessment$102,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,045+2.3%
2024$2,978+3.8%
2023$2,868+0.5%
2022$2,855+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 13324, Page 1715

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 10820, Page 1326

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 4314, Page 624

Property Built

Built

Year Built: 1974