Skip to content

34 Mediterranean CtBarnegat, NJ 08005

Built 1979

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Apr 1, 2024

Property Information

Block208.09
Lot40.04
QualifierC
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class35
Description1SF
Dwellings1
ZoningRMF
Sq Footage698
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
51%
Improvement Value:$43,200
49%
Total Assessment$88,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,626+2.3%
2024$2,568+3.8%
2023$2,473+0.5%
2022$2,462+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft698DeedBook 19650, Page 1569Recorded4/8/2024

Property Sale

Sale
$124,000
Sq Ft698DeedBook 18700, Page 445Recorded9/29/2021

Property Built

Built

Year Built: 1979

Property Sale

Sale
$20,891
DeedBook 3763, Page 503