Skip to content

13 Mediterranean CtBarnegat, NJ 08005

Built 1979

Last Sale Price
$218,000
Last Sale Date
Feb 27, 2023

Property Information

Block208.09
Lot44.03
QualifierC
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
ZoningRMF
Sq Footage1,040
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
43%
Improvement Value:$60,100
57%
Total Assessment$105,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,129+2.3%
2024$3,059+3.8%
2023$2,947+0.5%
2022$2,933+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$218,000
Sq Ft1,040DeedBook 19315, Page 446Recorded3/3/2023

Property Sale

Sale
$92,000

From:

To:

Sq Ft1,040DeedBook 17210, Page 1124Recorded8/16/2018

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft1,040DeedBook 15752, Page 1898Recorded2/26/2014

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5485, Page 601

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5268, Page 708

Property Sale

Sale
$74,500
DeedBook 4584, Page 447

Property Built

Built

Year Built: 1979