Skip to content

3 Caribbean CtBarnegat, NJ 08005

Built 1974

Last Sale Price
$259,900
Last Sale Date
Aug 1, 2024

Property Information

Block208.09
Lot5.02
QualifierC
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
ZoningRMF
Sq Footage1,040
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
44%
Improvement Value:$57,300
56%
Total Assessment$102,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,045+2.3%
2024$2,978+3.8%
2023$2,868+0.5%
2022$2,855+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$259,900
Sq Ft1,040DeedBook 19760, Page 808Recorded8/12/2024

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 15286, Page 56

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 12918, Page 407

Property Sale

Sale
$116,230
DeedBook 11415, Page 1360

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 4159, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1974