Skip to content

5 Caribbean CtBarnegat, NJ 08005

Built 1974

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Oct 16, 2017

Property Information

Block208.09
Lot5.03
QualifierC
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
ZoningRMF
Sq Footage1,040
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
44%
Improvement Value:$57,300
56%
Total Assessment$102,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,045+2.3%
2024$2,978+3.8%
2023$2,868+0.5%
2022$2,855+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,040DeedBook 16911, Page 1471Recorded10/20/2017

Property Sale

Sale
$106,500
DeedBook 15424, Page 314

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 3814, Page 556

Property Built

Built

Year Built: 1974