Skip to content

438 East Bay Ave #9Barnegat, NJ 08005

Built 1986

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Apr 6, 2020

Property Information

Block208
Lot21.10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page127

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
ZoningCM
Sq Footage1,224
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
48%
Improvement Value:$96,100
52%
Total Assessment$186,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,540+2.3%
2024$5,417+3.8%
2023$5,218+0.5%
2022$5,194+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,224DeedBook 17880, Page 269Recorded5/7/2020

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 15880, Page 1378Recorded8/27/2014

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 4712, Page 950

Property Built

Built

Year Built: 1986