Skip to content

520 East Bay AveBarnegat, NJ 08005

Public Property

Last Sale Price
$21,000
Last Sale Date
Jun 19, 2002

Property Information

Block208
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page114

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningPW+
Sq Footage---
Acreage27.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$82,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2004$1,112+3.0%
2003$1,080+2.5%
2002$1,054-0.7%
2001$1,061+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook 10960, Page 564

Property Sale

Sale
$2,000
DeedBook 3942, Page 621