Skip to content

57 Water StBarnegat, NJ 08005

Built 1910

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Jan 18, 1983

Property Information

Block208
Lot45.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,122
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,800
54%
Improvement Value:$85,000
46%
Total Assessment$182,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,442+2.3%
2024$5,321+3.8%
2023$5,126+0.5%
2022$5,102+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4101, Page 506

Property Built

Built

Year Built: 1910