Skip to content

115 Ridgeway StBarnegat, NJ 08005

Built 2010

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jul 8, 2020

Property Information

Block210
Lot20.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRMF
Sq Footage2,114
Acreage8.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,200
43%
Improvement Value:$191,700
57%
Total Assessment$337,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,059+2.3%
2024$9,836+3.8%
2023$9,475+0.5%
2022$9,431+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft2,114DeedBook 18010, Page 1239Recorded8/17/2020

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$13,105
DeedBook 4295, Page 206